20x9 metal fx m001 typhoon gloss black 6x135 0mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
20x9$531.00
6x135 | 0mm80 Available
Bore87.12
Load2500 lbs
$2,124
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Metal FX Wheels is a Southern California-based manufacturer that specializes in premium wheels for Off-road Trucks and UTVs. Metal FX has been at the forefront of forged wheel production since its founding, and is known for creating innovative designs and unmatched quality.
Technical Specifications
| Size | 20x9 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 6x135 |
| Offset | 0mm |
| Center Bore | 87.12mm |
| Load Rating | 2500 lbs |
| Finish | Gloss Black |
| Wheel Color | Black |
| Part Number | M001209089P00002 |
| SKU | asr-m001209089p00002 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
