20x9 oe concepts replica 2022-2023 gmc sierra denali gray w/ chrome insert g30 6x5.5/139.7 28mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
20x9$291.00
6x139.7/5.5 | 28mm148 Available
Bore78.10
Load2200 lbs
$1,164
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
OE Concept wheels are aftermarket wheels that are modeled after original equipment (OEM) wheels. They are available in a variety of sizes, designs, and finish options.
Technical Specifications
| Size | 20x9 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 6x139.7/5.5 |
| Offset | 28mm |
| Center Bore | 78.1mm |
| Load Rating | 2200 lbs |
| Finish | Gray w/ Chrome Insert |
| Part Number | G30-2090655+28GCI |
| SKU | oec-g30-2090655+28gci |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
