(clearance - no returns) 22x10.5 asanti abl-40 gloss silver machined face 5x4.25/108 5x4.5/114.3 45mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
22x10.5Original price: $644.00Sale price: $559.00
5x108/4.25, 5x114.3/4.5 | 45mm29 Available
Bore72.56
Load2000 lbs
$2,236
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Asanti Wheels continues to reinvent the wheel and set the bar well above the industry standard. Elegantly crafted and designed to complement the world’s most luxurious motor cars. With European stylings, incisive forgings and custom finishes to create forged wheels that are unique in every way. Recognized for elegant details Asanti is aggressive yet enhances the motors beauty with a personal touch.
Technical Specifications
| Size | 22x10.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x108/4.25, 5x114.3/4.5 |
| Offset | 45mm |
| Center Bore | 72.56mm |
| Load Rating | 2000 lbs |
| Finish | Gloss Silver Machined Face |
| Part Number | AB040SD22050145 |
| SKU | asa-ab040sd22050145 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
