22x10.5 savini black di forza bm16 gloss black 5x112 34mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
22x10.5Original price: $619.00Sale price: $557.10
5x112 | 34mmOut of Stock
Bore66.60
Load1650 lbs
$557
Engineered for Excellence
Savini wheels have set the gold standard for custom luxury wheels with their line of Black di Forza Wheels. Forged, cast, or multpiece custom wheels, Savini has been industry experts for over a decade. Element wheels offers the largest selection of Savini Black Di Forza Wheels with the lowest prices and largest selection of Wheels. For added convenience, you can add a set of tires to your Wheel package.
Technical Specifications
| Size | 22x10.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x112 |
| Offset | 34mm |
| Center Bore | 66.6mm |
| Load Rating | 1650 lbs |
| Finish | Gloss Black |
| Part Number | BM16-22105512G3466 |
| SKU | sav-bm16-22105512g3466 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
