22x10 forgestar x12 gloss black (flow formed) (deep concave) 6x135 30mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
22x10 (Deep Concave)Original price: $545.00Sale price: $517.75
6x135 | 30mm94 Available
Bore87.10
Load2200 lbs
$2,071
Estimated Delivery: 2 to 7 Days



Forgestar Wheels
Forgestar wheels bridges the gap between forged wheels and cast wheels for the world's most prestigious luxury and high performance machines. Forgestar Wheels offers Rotary Formed Flow Formed Barrel which is a lightweight cast wheel with strength and impact values to a forged wheel for various street, racing and drag racing applications and vehicles.
Technical Specifications
| Size | 22x10 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 6x135 |
| Offset | 30mm |
| Center Bore | 87.1mm |
| Load Rating | 2200 lbs |
| Finish | Gloss Black |
| Wheel Color | Black |
| Wheel Material | Flow Formed |
| Part Number | F03120089P30 |
| SKU | fstr-f03120089p30 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
