(clearance - no returns) 22x12 american truxx at1919 evolution gloss black w/ red milled spokes (* may require trimming) 8x170 -44mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
22x12Original price: $583.00Sale price: $520.65
8x170 | -44mm123 Available
Bore125.20
Load3800 lbs
$2,083
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
American Truxx is a manufacturer of aftermarket wheels & designed for Off-Road use. These wheels are rugged design and durable yet lightweight construction for high performance. In addition, the wheel finishes are wear-resistant to withstand dents & scratches from everyday wear and tear during off-road adventure.
Technical Specifications
| Size | 22x12 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 8x170 |
| Offset | -44mm |
| Center Bore | 125.2mm |
| Load Rating | 3800 lbs |
| Finish | Gloss Black w/ Red Milled Spokes |
| Part Number | AT1919-22270BTR |
| SKU | at-at1919-22270btr |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
