22x12 axe offroad thanos gloss black tinted (* may require trimming) 6x135 6x5.5/139.7 -44mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
22x12$499.00
6x135, 6x139.7/5.5 | -44mm2 Available
Bore106.00
Load3200 lbs
$998
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
AXE Wheels custom wheels are the perfect aftermarket upgrade to your vehicle. Give your car or truck a personalized new look with a set of your favorite custom wheels and set yourself apart from all the stock vehicles out there. Element Wheels offers the lowest prices and largest selection of Wheels. For added convenience, you can add a set of tires to your Wheel package.
Technical Specifications
| Size | 22x12 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 6x135, 6x139.7/5.5 |
| Offset | -44mm |
| Center Bore | 106mm |
| Load Rating | 3200 lbs |
| Finish | Gloss Black Tinted |
| Wheel Color | Black, Dark Tinted |
| Wheel Material | Forged 1-Piece |
| Part Number | 221212H-44THANDDT |
| SKU | axe-221212h-44thanddt |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
