(clearance - no returns) 22x8.5 kraze kr190 lusso gloss black 5x115 38mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
$1,360
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
The Kraze Wheel company applies state-of-the-art technologies and cutting-edge equipment to design and fabricate the most sophisticated designs and most reliable constructions. They have taken split “Y” spoke style to a whole new level by formulating these wheels to make them suitable for present-day big muscle cars, trucks, and SUVs. Among top-notch Kraze wheels are Frenzy, Swagg, Inspire, and Ravish wheel series that are distinguished for their fabulous multi-spoke designs and absolute durability.
Technical Specifications
| Size | 22x8.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x115 |
| Offset | 38mm |
| Center Bore | 72.62mm |
| Load Rating | 2000 lbs |
| Finish | Gloss Black |
| Part Number | KR190-22864GB38 |
| SKU | kra-kr190-22864gb38 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
