22x8.5 modern luxury mlf15 chrome (flow formed) 5x4.5/114.3 38mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
$1,788
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Modern Luxury Wheels offers both the standard cast wheels and flow formed wheels. The Standard Series harmonizes simplistic classic stylizing to more aggressive and dynamic designs. The ML3 showcases a deep concave detailed, multi-spoke design with a wider stance. Improving the traditional casting process, the Flow Form Advance Series utilizes flow forming to reduce weight and increase strength. Flow forming permits for a larger range of wheel widths within each of wheel designs.
Technical Specifications
| Size | 22x8.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x114.3/4.5 |
| Offset | 38mm |
| Center Bore | 73.1mm |
| Load Rating | 1650 lbs |
| Finish | Chrome |
| Construction | Flow Formed |
| Part Number | MLF15-228551143+38C |
| SKU | mod-mlf15-228551143+38c |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
