22x9.5 oe concepts replica 2018 ford platinum gloss black machined fd05 (flow formed) 6x135 44mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
22x9.5$317.00
6x135 | 44mmOut of Stock
Bore87.10
Load2500 lbs
$317
Engineered for Excellence
OE Concept wheels are aftermarket wheels that are modeled after original equipment (OEM) wheels. They are available in a variety of sizes, designs, and finish options.
Technical Specifications
| Size | 22x9.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 6x135 |
| Offset | 44mm |
| Center Bore | 87.1mm |
| Load Rating | 2500 lbs |
| Finish | Gloss Black Machined |
| Wheel Color | Machined Accents |
| Wheel Material | Flow Formed |
| Part Number | FD05-22956135+44BM |
| SKU | oec-fd05-22956135+44bm |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
