22x9 asanti abl-40 satin black machined face 5x112 5x120 35mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
22x9$619.00
5x112, 5x120 | 35mm11 Available
Bore74.10
Load2000 lbs
$2,476
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Asanti Wheels continues to reinvent the wheel and set the bar well above the industry standard. Elegantly crafted and designed to complement the world’s most luxurious motor cars. With European stylings, incisive forgings and custom finishes to create forged wheels that are unique in every way. Recognized for elegant details Asanti is aggressive yet enhances the motors beauty with a personal touch.
Technical Specifications
| Size | 22x9 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x112, 5x120 |
| Offset | 35mm |
| Center Bore | 74.1mm |
| Load Rating | 2000 lbs |
| Finish | Satin Black Machined Face |
| Part Number | AB040MD22905935 |
| SKU | asa-ab040md22905935 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
