(clearance - no returns) 22x9 foose merlot anthracite machined f172 5x4.75/120.7 15mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
22x9Original price: $536.00Sale price: $297.00
5x120.7/4.75 | 15mm18 Available
Bore72.56
Load1900 lbs
$1,188
Estimated Delivery: 2 to 7 Days



The Foose Story
Foose wheels were created from a single vision by founder and designer Chip Foose. Each Foose wheel in 1 pc, or 2 pc is specifically crafted to honor the heritage of old school muscle. The knuckle, legend, and outcast are just some of the fine examples of one of the greatest wheel designers of our time. Element Wheels offers the lowest prices and largest selection of Wheels. For added convenience, you can add a set of tires to your Wheel package.
Technical Specifications
| Size | 22x9 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x120.7/4.75 |
| Offset | 15mm |
| Center Bore | 72.56mm |
| Load Rating | 1900 lbs |
| Finish | Anthracite Machined |
| Wheel Color | Gunmetal |
| Part Number | F17222906155 |
| SKU | foo-f17222906155 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
