22x9 kraze kr196 gloss black 5x4.5/114.3 35mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
$1,520
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
The Kraze Wheel company applies state-of-the-art technologies and cutting-edge equipment to design and fabricate the most sophisticated designs and most reliable constructions. They have taken split “Y” spoke style to a whole new level by formulating these wheels to make them suitable for present-day big muscle cars, trucks, and SUVs. Among top-notch Kraze wheels are Frenzy, Swagg, Inspire, and Ravish wheel series that are distinguished for their fabulous multi-spoke designs and absolute durability.
Technical Specifications
| Size | 22x9 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x114.3/4.5 |
| Offset | 35mm |
| Center Bore | 73.1mm |
| Load Rating | 1800 lbs |
| Finish | Gloss Black |
| Part Number | KR196-22965GB35 |
| SKU | kra-kr196-22965gb35 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
