24x10 asanti ab049 gloss black 5x120 5x130 35mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
24x10$793.00
5x120, 5x130 | 35mm23 Available
Bore84.10
Load2500 lbs
$3,172
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Asanti Wheels continues to reinvent the wheel and set the bar well above the industry standard. Elegantly crafted and designed to complement the world’s most luxurious motor cars. With European stylings, incisive forgings and custom finishes to create forged wheels that are unique in every way. Recognized for elegant details Asanti is aggressive yet enhances the motors beauty with a personal touch.
Technical Specifications
| Size | 24x10 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x120, 5x130 |
| Offset | 35mm |
| Center Bore | 84.1mm |
| Load Rating | 2500 lbs |
| Finish | Gloss Black |
| Part Number | AB049BX24105J35 |
| SKU | asa-ab049bx24105j35 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
