24x10 avant garde vanguard gloss black (flow formed) 5x130 20mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
24x10Original price: $849.00Sale price: $806.55
5x130 | 20mm12 Available
Bore84.10
Load2259 lbs
$3,226
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Avant Garde Wheels is quickly becoming a standard to be reckoned with with their cutting edge styles and attention to detail. With over 40 years of experience and vehicle specific fitments, the strength and durability of their custom wheels are uncompromised. Detailed testing methods and computer aided engineering ensure a high quality set of rims every time. Avant Garde Rims offers various wheel designs in a wide range of sizes in both staggered and non staggered wheels. Being on the forefront of the concave movement, Avant Garde Wheels has led the industry in their unique designs and perfect fitment everytime. Purchase Avant Garde rim and tire packages from Element Wheels, your most trusted Avant Garde Dealer in the nation.
Technical Specifications
| Size | 24x10 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x130 |
| Offset | 20mm |
| Center Bore | 84.1mm |
| Load Rating | 2259 lbs |
| Finish | Gloss Black |
| Wheel Color | Black |
| Wheel Material | Flow Formed |
| Part Number | VANG-GB530241020 |
| SKU | ag-vang-gb530241020 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
