24x10 mv forged mvf40 gloss black 5x112 10mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
24x10Original price: $899.00Sale price: $809.00
5x112 | 10mm40 Available
Bore66.60
Load2205 lbs
$3,236
Estimated Delivery: 2 to 7 Days



MV Forged
MV Forged wheels are fully forged as high-tier, bespoke performance wheels designed for supercars, luxury sedans, and SUVs. MV Forged wheels provide advanced Weight Reduction and aerospace-grade engineering. Most designs are available in 1-Piece (Monoblock), 2-Piece (Duo-Block), or 3-Piece setups.
Technical Specifications
| Size | 24x10 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x112 |
| Offset | 10mm |
| Center Bore | 66.6mm |
| Load Rating | 2205 lbs |
| Finish | Gloss Black |
| Construction | Forged 1-Piece |
| Part Number | 41051210 MVF40GBLK-P1 |
| SKU | esr-41051210 mvf40gblk-p1 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
