24x10 mv forged mvf40 gloss black 6x139.7/5.5 20mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
24x10Original price: $899.00Sale price: $809.00
6x139.7/5.5 | 20mm24 Available
Bore78.10
Load2205 lbs
$3,236
Estimated Delivery: 2 to 7 Days



MV Forged
MV Forged wheels are fully forged as high-tier, bespoke performance wheels designed for supercars, luxury sedans, and SUVs. MV Forged wheels provide advanced Weight Reduction and aerospace-grade engineering. Most designs are available in 1-Piece (Monoblock), 2-Piece (Duo-Block), or 3-Piece setups.
Technical Specifications
| Size | 24x10 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 6x139.7/5.5 |
| Offset | 20mm |
| Center Bore | 78.1mm |
| Load Rating | 2205 lbs |
| Finish | Gloss Black |
| Construction | Forged 1-Piece |
| Part Number | 41065520 MVF40GBLK-P1 |
| SKU | esr-41065520 mvf40gblk-p1 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
