24x12 artem off-road a205 curvus chrome (flow formed) (* may require trimming) 8x6.5/165 -44mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
24x12Original price: $730.00Sale price: $693.50
8x165/6.5 | -44mmOut of Stock
Bore125.20
Load3650 lbs
$694
Engineered for Excellence
Artem Off-Road Wheels offer both the standard cast wheels and flow formed wheels. Artem Off-Road Wheels are the perfect aftermarket upgrade to your vehicle. Give your car or truck a personalized new look with a set of your favorite custom wheels and set yourself apart from all the stock vehicles out there.
Technical Specifications
| Size | 24x12 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 8x165/6.5 |
| Offset | -44mm |
| Center Bore | 125.2mm |
| Load Rating | 3650 lbs |
| Finish | Chrome |
| Construction | Flow Formed |
| Part Number | A205-24128165-44C |
| SKU | atm-a205-24128165-44c |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
