24x12 hardcore off-road hc24 gloss black milled (* may require trimming) 8x180 -44mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
24x12$589.00
8x180 | -44mmOut of Stock
Bore125.20
Load3500 lbs
$589



Hardcore Off-Road
Hardcore Off-Road Wheels manufactures high quality design driven styles at an affordable cost in sizes 20x10 20x12 22x12 22x14 24x12 24x14 26x12 26x14. Hardcore is a leading provider of classy, luxurious off-road wheels that can give you all the performance you need.
Technical Specifications
| Size | 24x12 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 8x180 |
| Offset | -44mm |
| Center Bore | 125.2mm |
| Load Rating | 3500 lbs |
| Finish | Gloss Black Milled |
| Part Number | HC2424128180GBM-44 |
| SKU | hcor-hc2424128180gbm-44 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
