(clearance - no returns) 24x14 american truxx at1913 destiny gloss black machined (* may require trimming) 8x170 -76mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
24x14Original price: $844.00Sale price: $704.20
8x170 | -76mm19 Available
Bore125.20
Load3700 lbs
$2,817
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
American Truxx is a manufacturer of aftermarket wheels & designed for Off-Road use. These wheels are rugged design and durable yet lightweight construction for high performance. In addition, the wheel finishes are wear-resistant to withstand dents & scratches from everyday wear and tear during off-road adventure.
Technical Specifications
| Size | 24x14 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 8x170 |
| Offset | -76mm |
| Center Bore | 125.2mm |
| Load Rating | 3700 lbs |
| Finish | Gloss Black Machined |
| Wheel Color | Machined Accents |
| Part Number | AT1913-24470BM-76 |
| SKU | at-at1913-24470bm-76 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
