(clearance - no returns) 26x10 asanti ab050 matte black 6x13.5 30mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
26x10Original price: $875.00Sale price: $829.00
6x135 | 30mm30 Available
Bore87.10
Load2500 lbs
$3,316
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Asanti Wheels continues to reinvent the wheel and set the bar well above the industry standard. Elegantly crafted and designed to complement the world’s most luxurious motor cars. With European stylings, incisive forgings and custom finishes to create forged wheels that are unique in every way. Recognized for elegant details Asanti is aggressive yet enhances the motors beauty with a personal touch.
Technical Specifications
| Size | 26x10 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 6x135 |
| Offset | 30mm |
| Center Bore | 87.1mm |
| Load Rating | 2500 lbs |
| Finish | Matte Black |
| Part Number | AB050MX26106330 |
| SKU | asa-ab050mx26106330 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
