20x9 rohana rfc3 silverr machined w/ chrome lip (flow formed) w/ chrome lip 5x4.5/114.3 22mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
20x9 (Standard Concave)$668.00
5x114.3/4.5 | 22mm19 Available
Bore73.10
Load1676 lbs
$2,672
Estimated Delivery: 2 to 7 Days



Rohana Wheels: The Art of the Concave
Rohana Wheels always puts design and quality first with an emphasis on proper fitment for vehicles ranging from European to Domestic to Japanese. Most of their wheels are engineered to clear high performance large brakes. Rohana offers wheels ranging from 19 inch to 22 inch along with staggered widths as wide as 12 inches. Rohana also offers the hottest finishes in today's market including Brushed Wheels, bronze, titanium, and Red. They always stay in tune with the latest market demands offering true directional wheels as well as some of the most concave designs on today's market. Shop Rohana wheels at Element Wheels.
Technical Specifications
| Size | 20x9 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x114.3/4.5 |
| Offset | 22mm |
| Center Bore | 73.1mm |
| Load Rating | 1676 lbs |
| Finish | Machined w/ Chrome Lip |
| Construction | Flow Formed |
| Part Number | RFC32095114MS22 |
| SKU | roh-rfc32095114ms22 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
